MMP-3: wskaźnik aktywności i rokowania w RZS

mmp3-1XXI wiek wyznacza nowe standardy w diagnostyce chorób autoimmunologicznych. Skuteczna diagnostyka to przede wszystkim efektywna terapia, a co za tym idzie poprawa komfortu życia pacjenta oraz oszczędność kosztów jakie generuje służba zdrowia.

Będąc świadomym wymagań, jakie stawia współczesna medycyna, firma BIO-MAR Diagnostyka ma zaszczyt przedstawić najnowszy parametr przeznaczony do określania rokowania oraz monitorowania reumatoidalnego zapalenia stawów.
 
MMP-3, czyli matriks-metaloproteinaza-3 jest enzymem proteolitycznym produkowanym przez komórki maziówki. Należy do grupy endoprotez, których podstawową funkcją jest remodeling struktur stawowych. Jego wydzielanie nasila się podczas aktywnego stanu zapalnego. 
 
MMP-3 jest wczesnym markerem uszkodzenia stawów u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Ze względu na toczący się w obrębie stawu stan zapalny oraz nasiloną proliferację synowicytów, dochodzi do zwiększonego wydzielania MMP-3, który jest uwalniany do płynu maziowego. Wzrastający poziom enzymu jest przyczyną uszkodzenia stawów, ograniczenia jego ruchomości, a w końcowym efekcie prowadzi do jego całkowitej dysfunkcji. 

Wczesne zdiagnozowanie reumatoidalnego zapalenia stawów, odpowiednio dobrana terapia oraz kontrola aktywności są kluczowe dla sukcesu terapii.

mmp3-2Jest to bowiem jedyny sposób, aby ograniczyć lub nawet zatrzymać zmiany w obrębie stawu i uchronić pacjenta przed inwalidztwem. Poprzez wczesną diagnozę możliwe jest ograniczenie zmian erozyjnych kośćca. 
 
MMP-3 jest wskaźnikiem, który pomaga identyfikować pacjentów z wyższym i nieuchronnym ryzykiem uszkodzenia stawów już we wczesnych stadiach choroby. Jest przydatnym wskaźnikiem prognozującym uszkodzenia kośćca i pozwala na wyodrębnienie pacjentów, którzy skorzystaliby na agresywnej terapii. Ocena poziomu MMP-3 pomaga w uchronieniu pacjenta przed inwalidztwem spowodowanym uszkodzeniem kości w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Oznaczanie poziomu enzymu umożliwia także dobór leczenia w zależności od indywidualnego stanu pacjenta i skraca czas oczekiwania na „trafioną” terapię. 

Ocena poziomu MMP-3 pozwala na:

  • prognozę erozji kości nawet we wczesnym stadium choroby
  • wyróżnienie pacjentów, którzy skorzystaliby na agresywnej terapii lekowej
  • szybszą i tańszą kontrolę aktywności choroby, zwłaszcza w porównaniu do jej oceny na podstawie skal klinicznych
  • ograniczenie czasu oczekiwania pacjenta na właściwą terapię
  • pozwala na optymalizacje terapii RZS
  • pacjenci będą otrzymywać leki pasujące bezpośrednio do ich indywidualnego stanu zdrowia
  • pacjenci wykażą szybszą i dłuższą remisję, tym samym zmniejszając liczbę potrzebnych leków
  • skutki uboczne i wtórne objawy choroby zostaną usunięte
  • maksymalnie długie utrzymanie funkcjonalności stawów i zdolności do pracy
  • poprawa jakości życia chorego na reumatoidalne zapalenia stawów

Pomiaru poziomu MMP-3 można dokonać na podstawie badania wykonywanego we krwi.

Test AESKULISA DF MMP-3 mierzy stężenie enzymu w surowicy, co odzwierciedla stopień stanu zapalnego, aktywność degradacyjną choroby oraz stopień uszkodzenia stawu i jest jedynym dostępnym na rynku testem posiadającym certyfikat CE oraz IVD.

 
Producentem jest niemiecki lider z zakresu diagnostyki chorób autoimmunologicznych, AESKU.DIAGNOSTICS (www.aesku.com).